Zajęcia Akademii Aktywnego Malucha a wspomaganie adaptacji przedszkolnej.

    Aby wspierać dziecko w adaptacji, możemy wykorzystać  bajki terapeutyczne, dotyczące nowej sytuacji lub poszukać oferty zajęć dla dzieci, które przygotowują dziecko do wkraczania w samodzielność, rozwijają kreatywność, usprawniają ruchowo, pozwalają na kontakty z rówieśnikami. Uczą dziecko odnajdywania się w rożnych sytuacjach oraz pomagają w nabywaniu umiejętności emocjonalno-społecznych.  Takie zajęcia organizowane są dla dzieci w rożnym wieku nawet dla półrocznych maluszków.

    Zajęcia, o których  mowa, mają bardzo dobry wpływ na rozwój dziecka. Mogę polecić zajęcia organizowane przez Akademię Aktywnego Malucha „START”, gdzie każde zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę, składającą się ze specjalistów, pedagogów, logopedów, nauczycieli wychowania przedszkolnego oraz  fizycznego.

      Zajęcia prowadzone są dla dzieci od 3 roku życia. Dziecko, pozostawione pod opieką animatora na 45 minut, adaptuje się do nowej sytuacji i w późniejszym czasie. Przychodząc do przedszkola, nie ma większych problemów z pozostaniem  w placówce bez rodziców. Okres adaptacji znacznie się skraca i często odbywa się bezproblemowo, ponieważ dziecko jest już przyzwyczajone do funkcjonowania w grupie, zna taką sytuację i wie, że nic złego się nie dzieje.

Akademia Aktywnego Malucha „Start” oferuje zajęcia dla jeszcze młodszych dzieci – już od 18 miesiąca życia do 3 lat można skorzysta z zajęć z udziałem rodzica. Rodzic i dziecko wspólnie badają, poznają nową sytuację, nowe otoczenie powoli nabierając poczucia bezpieczeństwa. 

Jak wspierać malucha, by stał się przedszkolakiem i czuł się dobrze w przedszkolu.
Słów kilka o adaptacji dziecka do przedszkola oraz sposobach zapobiegania jej negatywnych skutków.

Czym jest owa adaptacja przedszkolna i jakie może być jej negatywny przebieg?

Adaptacja to inaczej przystosowanie lub dostosowanie naszego zachowania do wymogów sytuacji i środowiska. Najlepszym okresem dla dziecka, aby mogło iść do przedszkola, jest wiek 3 lat. To pod wieloma względami dobry dla niego czas, bo właśnie wtedy maluch zaczyna czuć się odrębną istotą, zaczyna tworzyć się jego poczucie tożsamości i pojawia się gotowość na spędzanie czasu bez rodziców. Zdarza się, że adaptacja w przedszkolu do nowych warunków przebiega bezproblemowo, ale niekiedy pierwsze dni w tym miejscu dla dziecka i jego rodziców są bardzo trudne i pełne emocji. Pojawia się stres, a co za tym idzie- obniżenie odporności psychicznej i fizycznej u dziecka, lęki przed nieznanymi sytuacjami, powodujące nerwicę, bezsenność, nocne koszmary, a nawet pogorszenie apetytu i objawy
somatyczne (bóle głowy, brzucha itp.). Takie przeżywanie przez dziecko pierwszych chwil w przedszkolu negatywnie wpływa na jego zachowanie, ale takim sytuacjom można zapobiec, przygotowując w odpowiedni sposób swoje dziecko do pójścia do przedszkola.

Jak radzić sobie z trudnymi adaptacjami i jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?

Podstawowa, choć najtrudniejsza rada dla wszystkich rodziców, to zachowanie spokoju, unikanie nadmiernego stresowania się tą sytuacją i nieprzykładanie do niej większej wagi, niż na to zasługuje.

Pamiętajmy, aby starać się nie rozmawiać przy dziecku o kłopotach w przedszkolu ani „nie zamartwiać się”, gdy ono słucha.

Kolejnym krokiem w tym trudnym dla malucha okresie jest niezaprzeczanie emocjom dziecka. Często mówimy: „Nie bój się”, „nie płacz”. Takie zwroty mogą przynieść odwrotny skutek do zamierzonego, przyczynić się do wyrobienia przekonania, że „mama czy tata dziecka nie rozumie”. Pamiętajmy, aby rozstania  rodziców z dziećmi po przyjściu do przedszkola były  krótkie, z uśmiechem, ale należy stanowczo i szybko przekazać dziecko nauczycielowi.

   Starajmy się, aby dziecko samodzielnie wchodziło do sali. Nie należy dopuszczać do sytuacji, gdy to pani w przedszkolu „wyrywa” dziecko rodzicowi, stara się je „odkleić” od mamy czy taty. Nie zabieramy płaczącego malca do domu, bo utwierdźmy go tylko w tym, że takie zachowanie przyniosło dla niego oczekiwany rezultat. W kolejnym dniu najprawdopodobniej zachowa się tak samo.

Ważne jest w pierwszych dniach pobytu dziecka w przedszkolu, aby nie wymagać od naszego malucha relacji o tym: „Co się dzisiaj działo?” 

W sytuacjach, gdy zaczyna mówić, należy je słuchać i cierpliwie odpowiadać na pytania, nawet te nieustające, ciągle się pojawiające.

  

Czy warto korzystać z takich zajęć?

Akademia Aktywnego Malucha „Strat” to efektywnie wykorzystany czas dla Waszego dziecka. Zajęcia  są bardzo aktywne ruchowo, co w rozwoju dziecka jest niezwykle ważne. Ruch i odpowiednia stymulacja zmysłów to podstawa dla prawidłowego rozwoju dziecka w wieku przedszkolny jak i szkolnym.  Dzięki temu dziecko poradzi sobie w wielu sytuacjach życiowych, będzie potrafiło zapanować nad swoimi emocjami, odnaleźć się w grupie rówieśniczej, wyrazić własne potrzeby w sposób akceptowalny społecznie.  Wszystkie te umiejętności pomogą  dziecku i Wam rodzicom przejść bezproblemowo przez okres adaptacyjny do przedszkola. Pracując jako terapeuta, pedagog, nauczyciel wychowania przedszkolnego, mogę polecać tego typu zajęcia, które pomagają i wspierają tak trudny okres w życiu przyszłego przedszkolaka. Obserwuję to  wśród moich wychowanków i widzę,  jak korzystnie wpłynęły na ich rozwój i zdolności adaptacyjne zaproponowane przeze mnie zajęcia.

 

mgr Monika Roterman

Terapeuta SI, pedagog specjalny,

nauczyciel wychowania przedszkolnego,

właścicielka gabinetu terapeutycznego dla dzieci Tuli Tuli w Mikołowie

www.tulituli.com.pl